Připravili jsme si pro vás rady co zvážit při výběru hudby na svatbu a na co si dát pozor!

Předně je potřeba zjistit, jestli chceme na svatební hostinu DJ, kapelu, sólo hudebníka, nebo jestli budete hudbu pouštět ze zajištěných reproduktorů sami. (nabizime zapůjčení aparatury na pouštění vlastní hudby)
Tyto varianty mají své výhody a nevýhody.

Cenovou relaci hudby na svatbu určí počet hudebníků, délka vystoupení a samozřejmě lokalita.
Vzhledem k tomu, že cena za Pražskou kapelu je vyšší, někdy se paradoxně vyplatí objednat si kapelu či muzikanta například z blízkého Liberce a cena i s dopravou vyjde výhodněji a při štěstí na dobrou kapelu a kapelníka showmana přitom nabídnou stejnou či dokonce i lepší službu.

Důležité je před výběrem hudby na svatbu zjistit na místě, kde bude vaše mecheche probíhat, zda jim hlasitá hudba nebude vadit. Někdy je personálem hotelu zakázané mít na svatbě živou hudbu, například z důvodu rušení ubytovaných hostů! Potom zbývá už jen background muzikant – sólový muzikant, který hraje hudbu jako kulisu. Například background kytarista.

Živá kapela

Velkou výhodou kapely složené z opravdových muzikantů je divadlo, na které se dobře kouká a které zaručeně zabaví. Obdivovat prsty zkušených muzikantů, jejich um získaný mnoha lety cvičení společně s tancem a celkovou show nemůže jednotlivec, tedy třeba DJ nikdy konkurovat.
Pozor na takzvané samohrajky, které si svatbami a jinými akcemi rádi vydělávají, ale ve skutečnosti pouze předstírají hraní a to nejčastěji na klávesy. Opak je ale pravdou. Z kláves pouštějí předem nahrané podkresy, do kterých jenom zpívají. Jinak je to vše jenom divadlo pro laiky, kteří to často nepoznají. Když svatební duo spustí 2 kytary, klavírové smyčky, bicí, dechové nástroje a další, je tu přeci jenom něco podezřelého. Lidé kteří na nástroj nehrají, nad tím takto nepřemýšlejí a divadlo často neodhalí. Pokud ano, doporučuji se dívat na ruce “klavíristů”, které občas úplně zastaví, nebo hrají několik centimetrů nad klaviaturou, ale hudba přitom hraje vesele dál… Nahrané smyčky jsou většinou midové přímo z kláves, takže kvalita je přímo ubohá. Proto se s kapelou složenou z muzikantů, kteří na své nástroje doopravdy hrají, nedají srovnávat! Obzvláště u žánru jako je bigbeat, rock a pod.. z následujících video ukázek můžete vidět rozdíly zvuku kytary a kytarového zesilovače oproti zvuku kláves, které kytaru pouze imitují, ovšem nenahradí.

Pokud chcete mít jistotu, že jste vybrali správnou kapelu na vaši svatbu, poslechněte si je na nějakém z koncertů. Pozor, některé převážně lepší kapely vystupují téměř výhradně na soukromých akcích, místo hospod, potom pro vás rádi udělají to, že si je můžete poslechnout na jejich zkoušce přímo ve zkušebně. Nicméně kapela, která to myslí vážně, investovala do nahrávek a videí pro svou prezentaci. I na základě toho si můžete udělat obrázek.

Muzikant sólista

Pokud chcete komorní atmosféru na podbarvení vašeho svatebního dne, které zároveň nebude rušit mluvené slovo, je takzvaný background muzikant nejlepší volbou. Další příjemné plus je, že je to jedna z nejlevnějších způsobů obstarání muziky na vaši svatbu. A přitom dobrý muzikant, který se doprovodí na nástroj a případně i zazpívá, úžasně vylepší atmosféru. Lidé si poslechnou kvalitní živou hudbu, mohou se na muzikanta obracet i se svými hudebními přáními a sledovat jeho umění. Povídání si s přáteli nehlučný podkres nijak neruší a nemusí kvůli zajímavé konverzaci odcházet jinam, nebo čekat na pauzu DJ nebo kapely. Je ovšem jasné, že vystoupení jednotlivce nebude mit takovou sílu jako celý orchestr.. málo kdo si ale na svatbě muže dovolit právě orchestr a proto sáhne spíše po kapele, která je cenově dostupná. Doporučená volba je také kytarista na svatební obřad.

Background muzikant na obřad

DJ na svatbu

Při výběru DJ na vaši svatbu dejte pozor na to, jestli nemá zaměření kupříkladu na oldies. Stará poctivá hudba je úžasná a lidi roztancuje, jenom ne každý je fanoušek starší muziky a preferuje jen tu moderní. V takovém případě byste mohli být trochu nespokojeni.
Velká výhoda DJ je, že mají připravený široký výběr tisíců skladeb různých interpretů a žánrů a je velká pravděpodobnost, že bude mít právě ty vaše vysněné hity, které chcete vy a svatebčany slyšet. Pokud tomu tak není, dnes už máme na většině míst, kde se svatby konají Free Wi-Fi připojení, takže pomoci YouTube muže zaznít opravdu vše, na co si vzpomenete. Většina diskjockejů také v rámci své produkce nabízí moderování. Co ale dýdžej nedokáže nikdy nahradit je kapela složena z muzikantů, kteří dohromady udělají kromě hudby také show, různé choreografie a samozřejmě i moderování.
Při objednání kapely Aura na Vaší svatbu nabídka DJ afterpárty s výraznou slevou. Výhoda je také využití aparatury po kapele, která skončila. Nemusí se tak vše připravovat a může se jít rovnou na věc. Je tedy minimální prodleva mezi skončením produkce kapely a začátkem DJ svatební afterpárty.